Gezi

Positano - Amalfi -Sorrento Gezisi : Arabayla Buralarda Hayatta Kalma Rehberi

TEMMUZ 15, 2018

italya araba

Öncelikle üst resimdeki araçla gezmeyi çok isterdim ama maalesef onu kiralamadık :) Demeyin öyle bu ne küçücük bunla gezilir mi diye bence bu bölgeyigezmenin en rahat yolu bunun gibi küçük araba kiralamak. Yolların dar olması, Otobüslerin sizi sıkıştırması gibi sorunlardan sizi kurtarıyor.

Başlıkta saydığım Positano-Amalfi-Sorrento Campania bölgesine giriyor. Campania bölgesi Napoli'nin de bulunduğu İtalya'nın güneybatısındaki Salerno, Amalfi, Positano ve Sorrento gibi Sapri'ye kadar uzanan romantik sahillerin bulunduğu bölgeye diyebiliriz. Bizim 6 günlük gezimiz Napoli Havalimanından başlayarak Agerola - Maiori - Minori - Amalfi - Ravello- Fuore - Positano - Sorrento şeklinde oldu. Bu rotayı oluştururken otelimizin konumuna göre karar verdik. Daha fazla yer görmek istiyorum özellikle içinde kültür de olsun diyorsanız Pompeii'yi, birazcık daha lüks markalar görmek istiyorum diyorsanız Capri'yi de gezinize dahil edebilirsiniz.

Bu romantik bölgeye Türkiye'den nasıl giderim? İstanbul'dan Napoli'ye THY'nin aktarmasız uçuşları var. (2 saat 20 dk sürüyor.) İtalya schengen kapsamında olduğu için schengen vizesine de ihtiyacınız var. Napoli Havalimanından araç kiraladığımız için yolumuza araçla devam ettik. Diğer alternatif seçenek ise otobüs kullanabilirsiniz. Burada karşılaştığımız Türk'lerle konuştuğumuzda onlar otobüs için önceden rezervasyon yapılması gerektiğini söylediler. Diğer türlü otobüs dolu oluyormuş ve almıyorlarmış. Agerola bölgesine tek yön taksiyle 60 euro'ymuş fakat geri dönüş parasını da istediği için taksiyle 120 euroya geliyormuş.
İstanbul'dan Roma'ya daha fazla uçuş var. Roma üzerinden de buraya vapur otobüs olduğu için Roma'yı da tercih edebilirsiniz.

Bu bölgede nerede kalmalıyım? Nerede kalacağınızı seçerken çok dikkatli davranmalısınız. Positano çok güzel ve merkezi fakat bölgedeki en pahalı yer. Bu bölgede Google Maps'ten diğer yerlere olan yakınlığına bakmanız yeterli olmuyor maalesef. Eğer arabayla gidiyorsanız araba yolunu seçerek gezeceğiniz yerlere konum alıp uzaklıklarına bakın derim. Kuş bakışı her yer her yere çok yakın görünüyor ama araba yolunu seçerek rota oluşturduğunuzda 5 dk gibi görünen yol 25 dk sürebiliyor. Otobüsle gezerim diyorsanız da otobüs duraklarına olan yakınlığına bakın.

Araba kiralarsam neye dikkat etmeliyim? Öncelikle tam/full kasko yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederim. Yollar çok dar otobüslerle karşılaştığınız an sıkışıp kalıyorsunuz. Arabanızın çizilme ihtimali çok fazla. Çalınma ihtimali de çok fazla. Araç kiralarken çalışan personel yolun kenarına park etmemeye çalışın diye uyardı.

Park yeri problem oluyor mu? Yol kenarlarındaki park alanlarında yer bulmak kolay olmuyor. Kapalı park alanlarına göre fiyatları bazen daha uygun olabiliyor fakat biz risk almamak adına hep kameralı olan özel park yerlerini seçtik. Ücretlerine gelecek olursak gerçekten çok pahalı özellikle Positano. 2018 yılı için ücretlerini yazıyorum.
Positano'da saati 7 euro tüm gün 35-40 euro'ya da vardı
Amalfi de 3 euroydu
Minori'de kapalı otopark saati 4 euro
Maiori: Google'da kayıtlı değil ama Hotel Maoiri'nin hemen sağında sokakta bulunan Parchggio Custodito'da ilk saati 3 euro sonrasındaki her saat için 2 euro
Ravello: Duomo'nun hemen yanında Parcheggio Piazza Duomo Consigliato saati 3 euro
Sorrento Parcheggio Stinga saati 2 euro

Belki daha uyguna otoparklar vardır ama bizim bulduklarımız ve genel olarak ortalama fiyatlar bu şekilde.

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme