Gezi

Frankfurt Gezisi

MART 16, 2014

Çalıştığım şirket eğitim için beni Frankfurt’a gönderdi. 2 haftalık eğitimimde bir haftasonu boşluğum oldu ve ben de şehri gezerek değerlendirdim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki çok iyi gezi rehberi değilimdir. Sizlere sadece gün boyu gezdiğim yerlerden bahsedeceğim.

Ulaşımla başlayacak olursak şehrin bir çok yerine ulaşım tren-metrolarla sağlanmaktadır. Bilet için kullanacağınız makinalarda Türkçe dil seçeneği mevcut. (Günlük bilet almanızı öneririm. ) Kaldığım otelde resepsiyondaki bayan Hauptwache’de inip gezebilirsin diye önerdi. Ben de gezime, kahvaltımı yaptıktan sonra şehrin merkezi istasyonlarından olan Hauptwache’den başladım. Tarihi binanın bir kaç fotoğrafını çektikten sonra Zeil alışveriş merkezinin bulunduğu caddeye girdim. Alışveriş merkezinin farklı mimarisi dikkatimi çekti.

 zeil avm  hauptwache

Oradan Main Tower’a gittim. Şehri 54. Kattan izlemek biraz ürkütücü olsa da manzara güzeldi. (Şansıma hava kapalı olduğu için çok net bir manzara yoktu aslında ) Siz eğer gezecekseniz ve hava güzelse kesinlikle yukarı çıkmanızı öneririm. Orada da fotoğraf çektikten sonra Goethe’nin evinin önünden bir geçeyim dedim. 2. Dünya Savaşı sırasında yıkılan bu ev restore edilmiş. Oradan da Römerberg’e geçtim. Burada Römer diye adlandırılan 3 bina var. Belediye binasıymış. Çok şirin duruyorlardı. Karşılarında da resim tablosu gibi duran şirin mi şirin evler vardı.

 main towerdan manzara  romer

Oradaki hediyelik eşya satan mağazalardan “gezdiğim her ülkeden magnet” koleksiyonuma bir magnet aldım. Sonra aşağı doğru ilerleyip nehre doğru gittim. Nehirden karşıya geçip manzaranın fotoğrafını çekip geri döndüm. Tarihi evler ve arkasıdan yükselen gökdelenler ilginç bir manzara oluşturuyordu.

 romerberg  frankfurt

Hava kararmaya başlarken tekrardan zeil alışveriş merkezinin olduğu yere döndüm ve biraz alışveriş mağazalarını gezip yemek yedikten sonra otele döndüm. Yemek konusunda çok yeniliklere açık olmadığım için Mcdonaldsı tercih ettim. Aslında Türk resturantları da mevcut, Türkiyede yapılan yemeklerin tadını tutmasa da buralardan kebap, döner yiyebilirsiniz. Mercimek çorbası da bulunuyor bazılarında.

Bu gezimde AB Merkez binasını ve en eski dinazor iskeletlerinin bulunduğu müzeyi atlamışım :/ Pazar günü tekrar gidip buraları gezmeyi düşündüm ama yorgunluktan üşendim.POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme