Gezi

Gözün Yeşile Doyduğu Şehir: Artvin Gezi Rehberi

MAYIS 1, 2018

Artvin Borcka dere manzara

23 Nisan'ın Pazartesiye gelmesiyle 3 günü değerlendirelim dedik ve Artvin'e gitme şansı bulduk. Üstteki resmi, başlığı doğrulaması için koydum aslında :) Eğer doğaya kaçıp biraz inzivaya çekilmek istiyorsanız Artvin Nisan'da bunun için mükemmel bir yer diyebilirim. Döndüğümüzde öyle bir resetlenmiştik ki "ben napıyordum, ne işle uğraşıyordum" dedim işin ilk günü :) Buna sebep olan kuşların ve dereden akan suyun sesi eşliğinde uyumak mıydı, ormanın içinde temiz temiz havayı solumak mıydı ya da internetin düzgün çekmemesi miydi bilmiyorum ama kesinlikle şarj olacağınız bir yerdi diyebilirim.


Artvin'e Ulaşım

Aslında en zor konuyla başlıyorum yazıya. Artvin'e İstanbul'dan uçak ile 2 yöntem ile ulaşabilirsiniz. 1. Yöntem İstanbul'dan Artvin - Hopa Havalimanına bilet alabilirsiniz. 2. Yöntem ise İstanbul'dan Trabzon'a bilet alıp araç/otobüsle Artvin'e geçebilirsiniz. Şimdi diyeceksiniz ki zaten Hopa var nerden çıktı Trabzon :) Aşağıda her iki yöntemi de detaylı anlattım.

1. Yöntem: THY'nin sayfasında İstanbul kalkışlı Artvin için Hopa Havalimanı'na uçuşu görünüyor biz de ne güzel direk şehrin havalimanı var dedik ve aldık biletleri ama hemen sevinmemeliymişiz çünkü havalimanı yok gibi bir şey :) THY Hopa ile Batum için ortak uçuşlar yapıyormuş bu nedenle önce Batum'a iniyorsunuz ve uçuşunuz Dış Hatlardan gerçekleşiyor. Pasaportunuz olmadan nüfus cüzdanınızla geçiş yapabiliyorsunuz. Polis memuru bir tane kağıda ülkeden çıkış damgası basıyor o kağıdı sakın kaybetmeyin sonrasında ülkeye girişte o kağıt soruluyor ve giriş damgası basılıyor. Yani İstanbul'dan Artvin'e yurdun dışından dolanarak gidiyorsunuz :) Madem önce Batum'a indim orda gezeyim öyle Artvin'e geçeyim diyemiyorsunuz çünkü bileti Batum'a düzenenler ile Hopa'ya düzenenler için ayrı kapılar yapmışlar. Tek tek kimlikle Gürcü görevliler tarafından kontrol ediliyorsunuz. Sonrasında Batum'dan Havaş otobüsleri ile Hopa terminaline bırakıyorlar sizi. Valizlerinizi de burada veriyorlar. Ülkeye girişiniz Hopa terminalinde gerçekleşiyor. Buradan Rize, Trabzon'a giden Havataşlar kalkıyor. Borçka ve Artvin Merkez'e giden minibüsler de oluyor. Borçka için 15 TL, Şehir Merkezi için 25 TL alıyorlar. Aracı şehir merkezindeki Avis'ten kiraladığımız için bizim yolculuğumuz burada da bitmiyor ve şehir merkezi minibüslerine biniyoruz. Bu minibüsler sizi otogarda indiriyor ve oradan da merkeze giden mavi şeritli minibüslere biniyorsunuz. Bu minibüslerin AVIS'e yakın durağı var. Araç kiralamayla ilgili detayları Artvin'de Araç Kiralama başlığına ekledim.

Dönüşte uçak zaten Batum'dan kalkıyormuş o zaman oradan binerim diyemiyorsunuz yine Hopa terminaline gelmeniz gerekiyor. Uçağa biniş saati bizde 17:00 görünüyordu bu aslında terminalde Havaş'ın Batum'a gidiş saati. Gümrük işlemleri için biraz öncesinde orada olmanız gerekiyor. Güvenlik görevlileri 15:30-16:00 gibi gelmeniz yeterli demişti.

2. Yöntem: Daha az zahmetli olacağını düşündüğümüz Trabzon Havalimanını kullanabilirsiniz buradan programınızı Arhavi'yle başlatabilirsiniz. Arhavi'ye ulaşım 2 saat görünüyor. En azından Havalimanından kiraladığınız aracınızı alıp geze geze gidebilirsiniz.

Artvin'de Ulaşım

Artvin'de gezilecek yerler yerleşimde de olduğu gibi dağınık bu sebeple araç kiralamanızı öneririz hatta mümkünse 4x4 gibi araçlar kiralayın. Gezdiğimiz süre boyunca Mençuna şelalesine giderken heyelan nedeniyle yol kapanmış ve açma çalışmaları vardı. Borçka yol üzerinde de HES için boru döşemeleri yapılıyordu.

Artvin Borcka dere manzara

Hopa'da yerel araç kiralama şirketleri var. Merkez Oto Kiralama ve İdeal Oto Kiralama'nın Hopa Havalimanında afişlerini görmüştüm hatta havalimanına aracı getirme hizmetleri de var sanırım. AVIS'in ofisi Artvin şehir merkezinde olduğu için biraz uzak kalıyor.

Artvin'de Nerede Kalınır

Artvin'de şehir merkezinde oteller var. Biz ilçelerinde butik pansiyonlarda kalmak istedik. İlk gece Lamazi Pansiyon'da kaldık. Pansiyonu işleten aile bizi memnun etmek için ellerinden geleni yaptılar. Sağolsunlar çok iyi davrandılar :) Eğer planlamanızda Borçka Karagölü gezmek varsa akşamında burada konaklayabilirsiniz (Numarası: 05447125446).

Artvin Borcka Lamazi Pansiyon

2. gün için Macahel'de bir yer ayarlamıştık ama yol o kadar sisliydi ki önümüzü göremiyorduk ve yol kenarlarında arabanın boyunda karlar vardı. Ertesi gün dönemeyiz diye biraz tırstık iptal etmek zorunda kaldık.

Artvin'de Gezilecek Yerler

Bizim gezi rotamız biraz düzensiz oldu, ilk gün Artvin'den aracı alıp Borçka Karagöl Tabiat Parkı'nı gezdik. 2. günümüzde de Mençuna Şelalesini ve Çifte Kemer Köprsünü gezme fırsatı bulduk. 3. Gün'de döndük. Şavşat ilçesinde bulunan Karagöl Sahara Milli Parkını bir sonraki Artvin gezimize bıraktık :) Kendinize göre bir rota oluşturabilmeniz açısından haritada gezilecek yerleri kuşbakışı görebilmeniz için işaretledim.

Artvin Gezi Rotası, Artvin'de Gezilecek Yerler
Karagöl Milli Parkı

Buraya kesinlikle ama kesinlikle gelmelisiniz mevsim uygunsa da kamp yapmalısınız. Araçla geçiş 11 TL. Yaz aylarında kalabalıklığı nasıl olur bilmiyorum ama Nisan'da gayet sakin oluyor ve göl etrafında rahat rahat doğa yürüyüşü yapabiliyorsunuz. Artvin yerlilerinden aldığımız bir tüyo da Nisan ayı aslında doğa yürüyüşü için güzel bir ay olduğu çünkü Nisan - Mayısı takip eden aylarda karların erimesiyle gölün etrafındaki bitkilerin çok hızlı büyüdüğü ve yürüyüşü zorlaştırdığını söyledi.

Artvin Borcka Karagol Milli Parki
Ortacalar Çifte Köprü

Mençuna Şelalesine giderken karşınıza çıkan bu 2 köprü 18. yy'da yapıldığı tahmin ediliyor.

Artvin Arhavi Çifte kopru
Mençuna Şelalesi

Bu şelaleyi görmek için biraz emek vermelisiniz :) 20 dk'lık bir tırmanma sürecinden sonra yüksekliği etkileyici şelaleyle karşılaşıyorsunuz. Yaz aylarında şelalenin oluşturduğu alana giren oluyormuş ama Nisan ayında bunu yapmak mümkün değil.

Artvin Arhavi Mencuna Selalesi

Artvin'de Neler Yapılır

Çoruh Nehri Üzerinde Zipline

Artvin'den Borçka'ya giderken yol üzerinde tesadüfen denk geldik iyi ki de denk gelmişiz çok eğlenceliydi. Nehrin üzerinden karşıya geçip geliyorsunuz ve iki-üç kişi birlikte yapabiliyor.

Artvin Çoruh Zipline
Borçka Karagöl üzerinde Kayıkla Gezinti

Biz hava koşulları nedeniyle yapamadık. Ama stres atmak için güzel bir aktivite olabilir

Artvin Gezisi Tüyoları

  • Nisan'da gidecekseniz mutlaka kar ayakkabılarınızla gidin :)
  • Artvin'in her yerinde internet çekmeyebilyor. Google Maps'ten çevrimdışı olarak şehri indirmenizi de tavsiye ederim.

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme