Gezi

Kanarya Adalarında Balayı

HAZİRAN 16, 2017

Balayı için klasikleşmiş uzak doğu, Maldivler yerine farklı bir yer olsun dedik ve Kanarya Adalarından Tenerife’yi tercih ettik. Açıkcası nikah, düğün çok yorduğu için diğer adaları gezmedik ama gezdiğim kadarıyla anlatayım istedim.

İspanya’ya bağlı olduğu için öncesinde Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Ulaşım nasıl diye sorabilirsiniz. Türkiye’den direkt uçuş yok o yüzden aktarmalı gitmeniz gerekiyor. Aktarma noktası olarak da yine Schengen ülkelerinden herhangi birini ya da Türkiye’den uçuşları olan Barselona, Madrid’i tercih edebilirsiniz. Biz Barselonayı sevdiğimiz için İstanbul’dan Barselona’ya Pegasusu kullanarak geçtik(Alternatif olarak THY’nin de seferleri var). Rötar ihtimaline karşı Barselona’dan Tenerife’ye geçişimizi bir gün sonraya ayarladık. Barselona’dan Tenerife’ye geçmek için RyanAir’i, dönüşte de Norwagian’ı kullandık. Ryanair, Norwagian dışında İspanyaya ait havayolu şirketi Vueling’de mevcut.

İpucu: Yurtdışında bir şehirden başka bir şehre uçak firmalarını aramak için Skyscanner gibi siteleri kullanabilirsiniz ama ben önce Google’dan flight to (varış şehir) from (kalkış şehir) şeklinde arama yaparak farklı uçak firmaların uçuşlarını görmüş oluyorum. Genelde uçak firmalarının kendi sayfasında bilet fiyatları daha uygun olduğu için o uçak firmaların sitesinden bilet fiyatlarına bakıyorum. Google hangi gün hangi saatte hangi uçak firmalarının uçuşlarının olduğunu listeliyor.

Google uçuşlar

Tenerife’de 2 havaalanı var bir tanesi Tenerife SUR /South (TFS) olarak geçiyor diğeri Tenerife North (TFN) olarak geçiyor. Oteli seçerken hangi havaalanına yakın olduğuna, havaalanı servisinin olup olmadığına dikkat edin. Bizim kalacağımız otelin havaalanı servisi yoktu ve biz North’te inip South’a yakın bir oteli seçmiştik. Taksiye sorduğumuzda 75 Euro civarı tutacağını söyledi. Tourist information ise 2 havaalanından geçen TITSA firmasının 343 numaralı otobüsüne binmemizi ve South’ta inip ordan taksiye binmemizi söyledi.

Oteli ise her zamanki gibi Booking’ten inceleyerek buldum. Otelimizden son derece memnun kaldık. Sandos San Blas Nature Hotel Tenerife Oteli seçerken tatili nasıl geçirmeyi planladığınızı da hesaba katmanızı öneririm. Biz sahil kum güneş tadında bir tatil planladığımız için herşey dahil bir otel ayarladık. (O yüzden de fazla otelden dışarı çıkmadık :) Eğer gelmişken adayı alt üst edelim diğer adaları da gezelim diyorsanız daha uygun sadece konaklama amaçlı hostel /oteller tercih edilebilirsiniz. Kalan paranızla da araç kiralayabilirsiniz. Ada gerçekten büyük ve kuzeyinden güneyine mesafe var. Araç kiralayarak gezmek daha iyi olucaktır.

Adanın iklimi çok değişik geldi. Aynı gün içerisinde North havaalanına indiğimizde üşüyorken south tarafında olan otelimize geçtiğimizde güneşlendim. South tarafının daha güneşli olduğunu söyleyebilirim.

Adada alışık olmadığımız bir bitki örtüsü var. Kaktüsler ve Palmiyeler ağırlıkta.

Euphorbia Balsamifera tenerife Euphorbia Canariensis tenerife

kleiniaNeriifolia tenerife

Adada gezilecek yerler:

Playa De Las Americas: Tenerife’nin ünlü plajlarından biri. Biraz ilerisinde surf yapan insanları da görebiliyorsunuz. Bu bölge içerisinde dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Hard Rock Tenerife de bu alandaydı. Orada Playa de las Vistas plajına gittik. Bu plaj Yanardağdan dolayı siyah kuma sahip. Antalyanın sarı kumundan sonra gerçekten farklı geldi :)

Hard Rock Tenerife

Teide Dağı: Zamanımız kalmadığı için ziyaret edemesek de El Teide dağı İspanyanın en yüksek dağı aslında şu anda faaliyette olmayan eski bir volkan.

tenerife gün batımı

Yazımı sonlandırırken ilk defa bir Türk’le karşılaşmadığımız yer oldu diyebilirim.

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme