Gezi

Vizesiz Pasaportsuz Kiev Gezi Notları

EYLÜL 14, 2019

Kiev şehir manzarası

Ülkemizden vizesiz hatta pasaportsuz gidebileceğiniz Kiev'e Ekim 2018'de yani yaklaşık 1 yıl öncesinden Ukrayna Hava Yollarından tek yön 17 dolara bilet bulunca hemen aldım. Sizler de ara ara Ukrayna Hava Yollarını sayfasını kontrol ederek uygun bilet bulabilirsiniz. Kiev'e biz 3 tam gün ayırdık. Şehri gezmek için 3 gün yeterli geldi. Çernobil bölgesine gitmek istiyorsanız oraya ayrıca +1 gün daha ayırmnızı öneririm.

Ukrayna Havayolları Hakkında

Ukrayna Hava Yollarından bilet alırken yeni kimliğiniz yoksa geçerlilik tarihini sallayabilirsiniz Check-in sırasında bu bilgileri değiştirmenize izin veriyor. Ben satın alma aşamasında kimlik bilgilerimi girip sonrasında bilet kontrolünde pasaportumu gösterdim kimse herhangi bir uyarıda bulunmadı.

Ukrayna Havayolları her ne kadar kendini üst segmentte görse de low cost biletlendirme yapısına sahip.

  • Online check-in yapmazsanız 15$ gibi bir ek ücret ödemeniz gerekiyor.
  • Economy class aldıysanız yanınıza 7 kg standart kabin çanta boyutlarında çanta almanız gerekiyor.
  • Yiyecekler ücretli fakat su ücretsiz alabiliyorsunuz
  • Koltuk seçimi ücretli

Ukrayna'ya Gitmeden Önce Bilmem Gerekenler Neler diyorsanız öncelikle mutlaka Kiev Büyükelçiliğinin yazdığı bu yazıyı okuyunuz. Nolur nolmaz diye yazıyı dikkate alarak otel rezervasyonumuzu, dönüş biletimizin çıktısını aldık. Yanımıza belirtilen tutarda dolar cinsinden para aldık. Gözlemlerime göre pasaportla giriş yapınca daha rahat geçiyorsunuz. Eşimle ben pasaportla giriş yaptık ve bize standart "kaç günlüğüne geldiniz, Kiev'e mi geçeceksiniz" gibi sorular sorarken kardeşim kimliğini gösterince "senin pasaportun yok mu, hangi şehirden geliyorsun" gibi ekstradan bir kaç soru daha sordu.

Ukrayna Kiev havalimanında doldurulan form

Kimlikle geçmeyi düşünüyorsanız 2 tane form dolduruyorsunuz. Birincisi Türkiye'den çıkarken polis memurunun verdiği bir küçük form dolduruyorsunuz bu kağıdı dönüşe kadar saklayın çünkü dönüşte bu kağıda ülkeye giriş damgası vuruyorlar. İkincisi yukarıdaki resimde görünen form. Ukrayna'ya gittiğinizde pasaport kontrol sırasına girmeden hemen öncesinde bulunan masalardan bu formu alıp doldurmanız gerekiyor onu da Ukrayna görevlileri damgalıyor.

Boryspil Havaalanından Kiev'e Ulaşım

Boryspil Havaalanı şehir merkezine biraz uzak kalıyor. Havalimanından şehir merkezine önce bir otobüs sonrasında metro kullanarak geçebilirsiniz ya da in bin uğraşamam derseniz Uber kullanabilirsiniz. Biz 3 kişi olduğumuz için Uberi kullanmak daha mantıklı geldi.

Kiev'de Yemek

Meydanda kaldığımız yere yakın olan Lviv Kruvasanda kruvasanla kahvaltı yaptık. Buranın özelliği isterseniz menüden seçebilirsiniz isterseniz kendiniz malzeme seçerek kahvaltınızı oluşturabilirsiniz. Fiyat ve menülerine bu linkten erişebilirsiniz.

Ukrayna'da yöresel yemek isterseniz Varenyky'i (mantı) ve Borsch adında bir de çorbasını deneyebilirsiniz.

Varenyky yöresel yemeğini nerede yiyebilirim derseniz yine Özgürlük meydanında bulunan Globus AVM içindeki ostannya barykada'yı tavsiye edebilirim. Burada girişte sizi biri karşılıyor ve şifreyi soruyor. Bizim gibi bilmeden giderseniz size ipucu olarak QR kod gösteriyor ve okuttuğunuzda çıkan yazıyı okumanız yeterli oluyor.

Kiev şehir manzarası

Puzata Hata ( Пузата Хата) adlı zincir restoranları var her yerde görebileceğiniz burada da uygun fiyatlarla yöresel yemekler mevcut.

Kiev'de Gezilecek Yerler

Kiev'e gitmeden önce Google'ın 1 günlük gezi planını baz aldım ve üzerine eklemeler yaptım. Google'ın gezi planlarını nasıl görebilirim diyorsanız sizi buraya alalım.  Kiev 1 günlük gezi planı

Frankfurt Gezisi

MART 16, 2014

Kanarya Adalarında Balayı

HAZİRAN 16, 2017

tenerife gün batımı

Buzlar Şehri Kopenhag

NİSAN 1, 2018

kopenhag nyhavn

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme