Gezi

Kırmızılar Şehri Bologna'da 36 Saat

OCAK 21, 2018

Bologna

Vizemiz devam ediyorken araya hangi şehri sıkıştırabiliriz diye araştırdık ve kırmızılar şehri Bolonya karşımıza çıktı. Biz 8-9 Temmuz 2017 tarihlerinde Bolonya'daydık. Gezimizin üzerinden biraz zaman geçti ama sıcağı dün gibi aklımda. Bir Adanalı olarak gerçekten sıcaktı diyorum düşünün. Nisan- Mayıs gibi gezmek hem hava açısından hem öğrenci şehri olması açısından sanki daha iyi olabilirmiş. Neyse ki Bologna'nın Portico adı verilen revakları vardı da bol bol gölgeden yürüyebildik. ( Küçük bi not: Yukarıdaki resimde gördüğünüz kaldırımın üzerini kapatan alanlara revak deniyor.)

Bolonya'ya nasıl giderim?

Bolonya'ya hem Pegasus hem de THY'nin uçuşları mevcut. Ama arabayla veya trenle kuzeyden güneye doğru gidiyorsanız Floransa'ya geçmeden hemen öncesinde ara bir durak, dinlenme noktası olarak bu şehri düşünebilirsiniz.

Bologna'ya ne kadar süre ayırmalıyım?

Bana sorarsanız 1 gün yeterli. Biz yarım günde gezilmesi gereken yerleri gezdik. Ama siz italyan yemeklerini seviyorsanız ve ben sindirerek gezecem derseniz 1 gün daha ekleyebilirsiniz.

Bolonya'ya gitmeden önce bilmem gerekenler neler?

Çoğu İtalya şehrinde olduğu gibi burada da restoranlar öğleden sonra kapalı. Bologna'da 15:00-18:30 arası hizmet vermiyorlar. Biz 2 gün boyunca öğle yemeğinin saatini geçirdik ve açık restoran konusunda zorlandık. İpucu: Google maps, Foursquare restoranların çalışma saatlerini yazıyor. Biz ilk gün meydana yakın Pasta Car'ı bulduk. Bir de Venedik gibi görünen kanalın diğer ucunda dizili olan restoranlardan bir tanesi açıktı.

Nereleri gezebilirim?

Bolonya'yı gezerken Pegasus'un Bologna gezilecek yerler yazısı gayet eğlenceli geldiği için buradaki noktaları baz aldım. Bu yazıdaki Bolonya'nın 7 sırrını keşfettim :)

Kaldığımız otele yakın görülmesi gereken yerlerden başladık. Montagnola Park'ın içinden geçerken eserin önünde o sıcakta oturup resim çizen bu genci takdir ettim.Bologna Park'tan çıkıp şehrin popüler caddesi Via del'Indipendenza üzerinden yürüyerek Asinelli ve Garisenda Kulelerine yürüdük. Bologna Asinelli kulesinin tepesine çıkılabiliyor ama biz kule altında dondurma yemeyi tercih ettik :) Kulenin eğikliğini farkedebilmeniz için farklı bir açıyla fotoğrafı çektim. İtalya'da tek eğik yapı Pisa değilmiş :)

Sonrasında ise Neptün Çeşmesi'ni ziyaret ettik. Fakat Neptün çeşmesi bakımda olduğu için sanatçının yaptığı muzipliği çekemedim. :(

Oradan yakınında bulunan Palazzo del Podestà'yı ziyaret ettik. Burada alanın içinde çok enterasan bir durum var çapraz kolonlardan duvara dönük konuştuğunuzda ses iletimi oluyor. Zamanında İtalya'da veba çok yaygın bir hastalıkmış. Bu tarz bulaşıcı hastalıklar bulaşmasın diye böyle bir çözüm üretmişler.BolognaResimde turuncuyla yuvarlak içine aldığım iki kişi birbirleriyle konuşuyorlar :)

Bologna'da bulunan kanalı ve oluşturduğu minik Venedik'i görmek için giderken Pegasus'un blogun'daki 4. sırra rastlıyoruz. Revakların içerisindeki yazılara “Panis Vita, Canabis Protectio, Vinum Laetitia” yani  “Ekmek hayattır, şarap keyiflidir, kenevir korur.” BolognaBolognaBologna Bologna'da kanalın üzerinde bi ara sokaktan geçerken bir pencereye rastlıyoruz veee La Piccola Venezia yani küçük bir Venedik görüyoruz. Pencereden bakınca Venedik'teki gibi kanalın kenarında evler görebiliyorsunuz.Bologna

Gezi sonrası Bologna denilince aklımda kalan?

Dondurmaaa :) Gitmeden önce bir blogda karşılaşmıştım çeşit çeşit dondurmaları olan kulelerin ordaki dondurmacııı :) mükemmel dondurmaları vardı şiddetle tavsiye ederim. Foursquare'da listenize kaydetmek isterseniz: Gelateria Gianni

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme