Gezi

Muasır Medeniyet Şehri Oslo Gezi Notları

ŞUBAT 2, 2020

Oslo'yu Kuzey Işıkları, fyordlar ve İzlanda için hep aktarma noktası olarak düşündüğümden ayrı olarak gezeriz diye düşünmüyordum. Pegasus kampanya girince hızlı davranıp 4 günlük bir gezi planladık. Biletleri alır almaz blogları araştırmaya başladım kışın pek giden kimse göremedim.

23-26 Ocak tarihlerinde bir ay öncesinden hava durumuna baktığımda -7'leri gösteriyordu. Biz de dechatlon'dan içlikler, polar ceketler bulduğumuzu sepete attık. Şansımıza geldiğimiz 2 gün hava güneşliydi ve güneş gerçekten açık alanda rahat rahat gezmemizi sağladı. 3 gün bulutluydu ve çok soğuktu. Biz de o gün için Oslo pass alıp hem müzeleri gezdik hem de toplu taşıma kullanarak en az şekilde üşüdük :)


Oslo she lies opera house evi yanındaki gemi heykeli

Oslo'yla ilgili genel gözlemimi söyleyecek olursam adamlar muhasır medeniyetler seviyesindeler. Elektrikli araçlar çok yaygın kullanılıyor. (Hayatımda görmediğim kadar Tesla gördüm. ) Belki kış nedeniyle mi bilmiyorum ama sokaklarda diğer Avrupa şehirlerine göre bisiklet çok az gördüm. Kaldırımlarda kiralamak için duran birden fazla markanın elektrikli scooterı (İstanbul'daki Martı uygulması gibi) vardı. Üstelik kilitsiz öyle kaldırımın ortasına bırakılmışlardı

İlk defa bir gezimizde o ülkenin para birimine çevirmeden gezdik. Her yerde Kredi Kartı kullandık. Nakit kullanmamızı gerektiren bi durum olmadı diyebilirim. Restoranlarda kredi kartı ile ödeme yaprken pos cihazı size uzatıldığında hemen pin girmeye çalışmayın :) çünkü tutar yazıyor ve altına sizin ne kadar ödeme yapmak istiyorsanız tuşlama yapmanız isteniyor. Atıyorum 280 NOK tuttu siz biraz bahşiş bırakayım diyorsanız 300 yazıyorsunuz ve sonrasında PIN soruyor.

Frankfurt Gezisi

MART 16, 2014

Kanarya Adalarında Balayı

HAZİRAN 16, 2017

tenerife gün batımı

Buzlar Şehri Kopenhag

NİSAN 1, 2018

kopenhag nyhavn

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme