Yazılım

Oyun Programlama Hakkında

NİSAN 15, 2013

Bu makalemde gelen maillerdeki soruları genel olarak cevaplamaya çalışacam. Maillerin çoğunda bu oyun ödevim var nerden başlamalıyım şu oyunu aldım nasıl ilerlemem gerekiyor gibi sorular geliyor. Ben de bu makalemde puzzle, sudoku, dama gibi oyunları yani kısaca tahta kullanılan oyunların mantığından biraz bahsedecem. (Başka oyunlara da yorum çıkartabilirsiniz bu makalemden.) Tabi ki oyuna başlamak için bir çok yöntem vardır bu sadece benim önerim.

Öncelikle oynunuz neyse onla ilgili görseli oluşturun. Genelde sorun bu görseli kullanıcıya göre nasıl hareket ettirecem konusunda oluyor. Bu durumu şöyle düşünün c’de matris yapısı var. Tahtalı oyunlardaki her bir kareyi bir matris elemanı olarak düşünebilirsiniz. Eğer dama için yapacaksanız 8x8 lik bir matris kullanırsınız ya da sudoku yapacaksanız 9x9 matris kullanırsınız. Eğer oynunuz tahtalı değilse yani bir tank oynu olabilir, yılan oynu olabilir burda da sanki matris bir yapı varmış gibi düşünebilirsiniz. Oyun alanınızı sınırlayıp alanları küçük karelere böldüğünüzü düşünün. Bu matrisleri doldururken de yapmanız gereken şey taşları sayısal değerlere dönüştürmek. Yani boş alanlar için matris elemanına 0 değeri atayıp kendi taşlarınız için 1i rakip taşlar için ya da engeller için 2yi verebilirsiniz.

Hareket işlemine gelince kullanıcıdan devamlı bir girdi bekleriz ve gelen girdiye göre nasıl davrancağına karar veririz. Bu durumda yapmamız gereken sonsuz döngü oluşturup kullanıcıdan girdi beklemek. Girdi klavyeden ya da mousedan olabilir size kalmış. Daha sonra da gelen girdiye göre matriste gerekli elemanların yerini değiştirmek.

Programlamaya başlarken ihtiyacınız olabilcek makaleler:

Dev C++’a graphics.h ekleme

Grafik ekranına sayıları ve karakterleri yazdırma

Dev c++’da klavye ile hareket ettirme

Dev C++’da mouse ile hareket ettirme

Dev C++’da resim ekleme

Genel olarak bahsetmeye çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorularınız olursa buradan yorum yapabilir ya da ilknur@ilknurbaysal.com adresime mail atabilirsiniz.

İyi Çalışmalar


POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme