Gezi

Burası İsviçre Olsa Beğenirdiniz: Rize Gezi Rehberi

HAZİRAN 16, 2019

Pokut yaylası kış manzarası

Geçen yıl hayran kaldığımız Artvin gezimizden sonra bir o kadar etkileyeceğini düşündüğümüz ve gerçekten de etkilendiğimiz Doğu Karadeniz bölgesinden Rize'yi gezelim dedik. Gezimiz boyunca Rize şehir merkezine hiç girmedik diyebilirim. Gezimiz tamamen doğayla baş başa kalacağımız yerler olan Rize'nin yaylaları oldu.

Rize'de Ne Kadar Kalınmalı

2 günde yayla bölgelerini gezmek için yeterli bir zaman fakat 1-2 gün daha ekleme şansınız varsa kesinlikle uzatın. Yaylaların o kadar güzel manzaraları var ki her gittiğiniz yaylada birer gece kalmak isteyeceksiniz. Rize'ye biz 3 gün ayırdık Pokut, Gito yaylalarında ve Fırtına Deresi yakınlarında birer gece konaklayalım istedik. Bu arada Pokut'a çıkma konusunda ısrarlıysanız mutlaka 1 gece kalın. 1.5 saatte çıkacağınız zorlu yol sonrası çay kahve içip dönmek sizi kesmeyebilir, manzarası karşısında biraz daha kalmak isteyebilirsiniz.

Rize'ye Ne Zaman Gidilmeli

Ben ilkbahar ayında gezmeyi tercih edenlerdenim. Karlar yeni yeni eridiğinden her yerde minik şelaleler oluşuyor. Yazın ayrıca çok fazla tur şirketleri tur planladığı için daha kalabalık oluyor. Gezimizi 27 Nisan -1 Mayıs aralığına denk getirdik fakat bu sene kış geç bittiği için gittiğimizde henüz karlar erimemişti. Karlı halini sevdiyseniz Gito ve Pokut'ta 15 Nisan'dan sonra konaklama yerleri açılmış oluyor.

Rize'ye Ulaşım

Adana,İstanbul İzmir gibi uzak bölgelerden gidecekseniz Trabzon Havalimanını kullanabilirsiniz. Havalimanı içerisinde araç kiralama şirketleri mevcut.Trabzon'dan Çamlıhemşin'e ulaşmak 2.5 saat sürmektedir.

Rize palovit sal pokut tabelaları yaylası kış manzarası

Rize'de Ulaşım

Yaylalara gidecekseniz araç kiralayabilir ya da tur şirketleriyle anlaşabilirsiniz. Gito'daki Hozboncuk Dağ Evi aynı zamanda turlar düzenlemektedir. Instagram hesabından hozboncukdagevi inceleyebilirsiniz. Gitmeden önce diğer blogları okuduğumda yayla yollarının bozuk olması konusunda uyarıyorlardı ama ne kadar olabilir ki demiştim fena bozukmuş. Bu yüzden kullanacağınız araç mutlaka 4x4 olmalı. Hatta yollar daha çok Off-Road araçları için uygun diyebilirim. Yerli halkla konuştuğumuzda yollar düzeltilirse tıpkı Ayder'deki gibi ev sayısının artıp doğallığın bozulacağı endişesini taşıdıklarını gördük. Sizde benim gibi aman canım ne kadar olabilir ki demeyin diye aşağıya videosunu bırakıyorum

Rize'de Kalınacak Yerler

Oda fiyatları genelde kişi üzerinden ve kahvaltı dahil olarak 200-250 arasında değişiyor.
Gito Yaylası - Hozboncuk Dağ Evi - Instagram Hesabı: hozboncukdagevi Fotoğraflardaki salıncaklardan biri bu konaklama evinde bulunuyor. Odaların manzarası da çok güzel. Akşamları yemekten sonra tulum dinlemek isterseniz burada konaklayabilirsiniz.
Gito Hozboncuk yayla evi Çamlıhemşin Fırtına Deresi Yanı - Kıyı Bungalov - Instagram Hesabı: kiyibungalov Fırtına deresinin hemen yanında 3 tane bungalov. İçerisi özellikle banyosu modern ve temiz, her bungalovda modem bulunuyor. Çalışanları da çok iyiydi.

Pokut Yaylası - Pokut Doğa Konukevi - Instagram Hesabı: pokut_dogakonukeviHer yerde gördüğünüz Pokut manzarasına sahip olan bu konuk evinin yemekleri de çok güzel. Ekmeklerini dahi kendileri yapıyorlar ve ekmekleri muhteşem.

Rize'de Gezilecek Yerler

Rize yaylaları harita

Oluşturduğumuz rota yukarıdaki gibiydi. Bu rotaya eklenecek daha fazla yayla var fakat hava şartları gezimizi biraz kısıtladı. 1.Gün Havalimanından aracımızı alıp ilk gün Çinçiva kafenin yanında bulunan Cugal Cafe'de lezzetli öğle yemeğimizi yedik ardından Teleferik - Zil Kale - Gito Yaylasına çıktık ve orada konakladık. 2. Gün Şimşir Ormanı - Palovit Şelalesi - Çamlıhemşin - Ayder Yaylası yol güzergahımızdı. Oradan Huser'e devam etmek istedik fakat yol karlı olunca geri döndük. 3. Gün Pokut'a çıktık. Kar nedeniyle Sal yaylasını izleyebildik sadece

Gito Yaylası

Rize Gito yaylası kış

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme