Etkinlikler

RoboGenç =)

ARALIK 31, 2012

Sizlere geçen haftasonu katıldığım Robogenç etkinliğinden bahsedeceğim ama öncelikle şunu belirteyim katılmak için geç kalmadınız. Etkinlikler Marta kadar devam edecek hemen başvurun derim. Başvuru için katılım formunu doldurmanız yeterli. Eğer ilginiz varsa robot üzerine merak duyuyorsanız kesinlikle başvurun. Üstelik eğitimler temel seviyede olduğu için çok ileri seviyede bilgili olmanız gerekmiyor.


Haftasonu neler yaptığımızdan kısaca bahsedeyim. Perşembe akşamı öğretmen evine yerleştik ertesi gün sabah servisle Üsküdar Gençlik Merkezine geldik. Bina, içerisindeki insanlar kadar sevimliydi. Orada geçirdiğim haftasonu boyunca oranın ne kadar aktif olduğunu gördüm ve ülkemizde böyle aktif olan gençlik merkezinin olması beni sevindirdi.


İlk gün kurayla 4'er kişilik gruplara ayrıldık ve robotokulu.com'un kurucusu olan Mustafa Şirin eğitimimizi verdi. İlk eğitimimizde robot tarihinden, şimdiye kadar yapılan robotlardan ve çeşitlerinden bahsedildi. Öğleden sonra ise insansı robotlarımızla tanıştık. Kullandığımız robotlar Robobuilder'ın robot kitiydi ve bunların nasıl geliştirileceğini öğrendik.

İstanbula gelip de gezmemek olmaz tabi :) Akşam hep beraber Kız Kulesinin karşısında oturup çay içtik:) Şansımıza hava güzeldi ve kız kulesi çok güzel görünüyordu.


İkinci gün ise sabah yine robot hakkında bilgi verildi. Mekanik, elektronik ve yazılım hakkında genel bilgiler verildi ve öğleden sonra da kendi çizgi izleyen robotumuzu yapmaya başladık. Robot için PIC 18F22550 kullandık bir yandan yazılımıyla uğraşırken bir yandan da kendi arabamızı yaptık.

Akşamında ise yine zorunluluğumuz olmadığı halde beraber oturduk bu cidden güzel birşey çünkü farklı farklı yerlerden gelmemize rağmen 20 kişi çabuk kaynaştık ve güzel anlaştık :)


Son gün ise eksikleri tamamladıktan sonra çizgi izleyen robotumuzu yarıştırdık. Sonra da insansı robotlarımıza şut vurma hareketi kazandırdık ve onun yarışmasını yaptık.

Yarışmalarda birinci olamadık ama eğlendiğim ve bana birşeylerin kattığı bir haftasonu oldu. Umarım bu bilgileri kendi üniversitemdeki kulüplerde paylaşma şansım olur ve katılmak isteyip katılamayan arkadaşlara yardımım dokunur :)


Son olarak etkinliği düzenleyenler çok tatlı kişiler :) ben ilk resmi yazışmalardan aslında büyük kişiler olacağını düşündüm ama etkinlik boyunca bizim gibi öğrenciler ilgilendi ve bizleri güler yüzle karşılayıp sürekli bir sorun olduğunda çekinmeden aramamızı söylediler. Ekibe gerçekten çok teşekkür ediyorum ilgilerinden ve böyle güzel bir etkinlik hazırladıkladıklarından dolayı :)

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme