Kitaplar

Steve Jobs - Walter Isaacson

KASIM 4, 2012

"Ben teknoloji üretmenin sezgi ve yaratıcılık gerektirdiğini, sanatsal üretiminse gerçek disiplin gerektirdiğini anlayan çok az kişiden biriyim." diye bahsediyor kendinden Steve Jobs.

Uzun zamandır okuduğum romanlardan bahsetmiyordum. Ama takip eden kitlemi düşünerekten bu kitap hakkında bilgiler vermeliyim dedim. Öncelikle Steve Jobs tarafından yazdırılmış olması kitabın yanlı yazılmış olduğunu sakın düşündürmesin. Aksine kitabın Jobs'ı pek savunduğu söylenemez. Jobs'la ilgili ne biliyorsam hepsi yanlışmış.
Ben ilk kişisel bilgisayarı onun ürettiğini, grafik arayüzünü onun bulduğunu sanıyordum. Oysa ki bilgisayar mimarisini arkadaşı Steve Wozniak geliştirmiş ve Jobs ise çok güzel bir şekilde pazarlamış ya da grafik arayüzünü yine aynı şekilde Xerox adlı şirkette incelerken fark etmiş ve onlardan almış. Kitapta da dediği gibi “Jobs’ın doğrudan icat ettiği çok şey olmasa da fikirleri, sanatı ve teknolojiyi geleceği icat edecek şekilde birleştirmekte ustaydı.”

Bunun dışında ürün tanıtımlarında ya da medya da Jobs'ı gayet tatlı, sevecen biri olarak düşünürdüm. Aksine karşısındakileri ya zeki ya da b.k kafalı göre kategoriliyen ve karşısındakileri ezebilen, sinirlendiğinde çok kaba konuşabilen biri olduğunu öğrendim.

Steve Jobs'ın kişiliği dışında gelişen teknolojinin özellikle bilgisayarın gelişme aşamasını takip etmiş oldum. Kitapta Microsoftla Apple arasındaki savaşı, donanımla yazılım entegre mi olmalıdır yoksa yazılım kopyalanıp diğer donanımlara açık mı olmalıdır soruları, ve bunların avantajları ve dezavantajlarından da bahsetmektedir.

Öncelikle şöyle söylemeliyim ki kitap biyografi olduğu için öyle bir romandaki akıcılığı beklemeyin ama bilgisayar dünyasına meraklıysanız ve Steve Jobs'ın hayatını merak ediyorsanız bu kitabı okumanızı öneririm.

Makalemi Steve Jobs’ın kendi kurduğu şirketten atıldıktan sonra tekrar Apple'a geldiğinde hazırladığı “farklı düşün” reklamının videosunu koyarak bitiriyorum. Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlar... bunu yapan insanlardır

Sistem - Karl Olsberg

EKİM 16, 2010

Yazarın 3. kitabı olan Sistem'de yazılım şirketinin geliştirdiği program, tanıtım sırasında pek de istenildiği gibi davranmamaktadır. Bunun çözümünü araştıran yazılımcı da tuhaf bir şekilde ölmektedir ve ardından geliştiren diğer yazılımcı da öldürülmektedir. İşin daha da tuhafı hiç bir suçu olmayan, şirketin ortağı, Marc'ı gösteriyor tüm şüpheler.

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme