Yazılım

Windows 10'da Dev C++ Derleyicisine graphics.h Ekleme

OCAK 3, 2018

Çok soruların gelmesi üzerine Windows 10'da graphics.h kütüphanesinin nasıl kullanılacağı konusunda yazı yazmaya karar verdim :)

Windows 10 kullananlar öncelikle graphics.h, libbgi.a ve winbgim.h dosyasını buradan indirebilirsiniz. Burada diğer işletim sistemlerinde kullanmadığımız fazladan bir kütüphanemiz daha var. (winbgim.h)

İndirdiğimiz bu dosyalardan graphics.h ve winbgim.h dosyalarını:
C:\Program Files (x86)\Dev-Cpp\MinGW64\include ve
C:\Program Files (x86)\Dev-Cpp\MinGW64\x86_64-w64-mingw32\include içerisine bırakmalısınız.
libbgi.a dosyasını ise
C:\Program Files (x86)\Dev-Cpp\MinGW64\lib ve
C:\Program Files (x86)\Dev-Cpp\MinGW64\x86_64-w64-mingw32\lib klasörü içerisine bırakmalısınız.

Şimdi dev-cpp'ı açın ve aşağıdaki ekran görüntüsünda olduğu gibi sağ yukarıda gcc compiler'ınızın versiyonunu TDM-GCC 4.9.2 32-Bit Release olarak seçin.

Sonra dosya düzen seçeneklerinin olduğu hizada proje/project de olacak ona tıkladığınızda proje seçenekleri/project options'a tıklayın ve gelen pencerede parametreler/parametres olacak onu seçin ve linker bölümüne;

-lbgi
-lgdi32
-luser32
bunları yapıştırın. Sonra ok'a tıklayın.

Örnek program olarak şunu derleyebilirsiniz.

#include <graphics.h>
int main()
{
initwindow(400,300); //open a 400x300 graphics window
moveto(0,0);
lineto(50,50);
while(!kbhit()); //wait for user to press a key
closegraph(); //close graphics window
return 0;
}

Derlediğinizde hata vermiyorsa olmuş demektir:D

NOT: Her yeni proje oluşturduğunuzda yeniden parametreleri eklemeniz gerekir. Eğer sürekli farklı proje oluşturup aynı işlemleri yapmak istemiyorsanız içeriğini değiştirip yapmak istiyorsanız projeyi açarken .dev uzantılı proje dosyasıyla açınız.

NOT: Eğer C:Users.....Makefile.win [Build Error] [İsimsiz1.o] Error 1 gibi bir hatayla karşılaşıyorsanız kaynak dosyayı silip yeniden bir kaynak dosyası açıp kodları yapıştırdıktan sonra kaydederken derleyicinin verdiği otomatik bir isimle değilde kendiniz bir isim verdiğinizde sorun ortadan kalkıyor. İsim verirken Türkçe karakter kullanmanız da hataya neden oluyor.Ayrıca şunlara da bakabilirsiniz:

Dev c++’da şekilleri hareket ettirme

Dev C++’da resim ekleme

Dev C++’da mouse hareketleri

Kolay Gelsin


Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme

OCAK 24, 2011

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

Dev C++'da Resim Ekleme

ŞUBAT 7, 2011

Bir önceki yazımda Dev c++ programına graphics.h kütüphanesini eklemiştik ve Windows BGI penceresini açmıştık. Şimdi bu penceremize nasıl resim ekleyeceğimizi anlatacağım.
Grafik penceremize resim almak için readimagefile(); komutunu kullanacağız.

C de mouse komutları

NİSAN 10, 2011

Bu yazıda Dev c++ derleyicisinde mouse komutlarından bahsedeceğim.<br />Öncelikle graphics.h kütüphanesinin içerisindeki komutlara <a href="http://www.cs.colorado.edu/~main/cs1300/doc/bgi/" target="blank_">buradan</a> ulaşabilirsiniz...

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme