Etkinlikler

Bilmök 7

MART 20, 2011

Şans eseri seçilmem üzerine bu yıl 7.si olan Bilmök'e resmi temsilci olarak katıldım. Uçağımızın rötar yapması nedeniyle perşembe gecesi 12de İstanbuldaydık ve Yeditepe öğrencileri o saate rağmen dışarıda bizi bekliyorlardı. (Buradan Abdullah arkadaşımıza teşekkür etmek istiyorum :)) Gece 1'e yakındı yurda yerleştiğimizde.

Ertesi gün hava kapalıydı ve soğuktu. Kahvaltıdan sonra Açılış töreni ve konuşması vardı. Konuşmada en çok ilgimi çeken Erkan Tekman oldu. Her üniversitede bir Pardus öğrenci temsilcisi olacağından ve Pardus'un yaygınlaştırılmasından bahsetti. Bundan sonraki Bilmök'lerde de sponsor olacaklarını ve destekleyeceklerini söyledi.

Ardından Mavi Salonda Özgürlük (N)için? başlıklı konferans vardı burada da Pardusu tanıttılar topluluk üyeleri kimlerden oluşuyor bizi de davet ettiler tabi ki.

Öğle arasında atölye çalışması vardı. Fakat konferansın geç bitmesi bizim yemeğe gitmemiz derken kaçırdık. Sanırım bilmök'te en çok zaman sıkıntısı oldu seminerler sürekli uzadı, gecikmeler oldu.

Öğleden sonra da Bilgisayar Mühendislerinin örgütlenmesi vardı Prof. Dr. Adnan Yazıcı kısaca bir sunum yaptı. Sonra EMO grubundan insanlar konuştular ve Bilgisayar Mühendisleri Odası'nın olmamasından kaynaklı sorunların oluştuğundan, odanın oluşması gerektiğinden konuştular.

Akşam Rakkas restoranında eğlence vardı fakat arkadaşlarım gitmediği için arkadaşıma(Göknur'a) gitmeyi tercih ettim. Göknur'larda Avrupa yakasındaymış ertesi gün sabah gelmek resmen ölüm gibiydi. Gerçekten acıdım her gün Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçmek zorunda kalan insanlara.

Pardus geliştiricileriyle :)
Cumartesi günü ise Bilgisayar mühendisliğinin müfredatı tartışıldı. Burada Türkçe kaynakların azlığından ve bir tane bilişim sözlüğünün olamsı gerektiğinden, bir çok teknik kelimelerin Türkçe karşılığı olmamasından yakınıldı. Sonraki konferansta ise Pardus geliştiricileri Pardus 2011deki yeniliklerden bahsettiler. 64 biti desteklediğinden ve bunun Çanakkale 18 Mart öğrencileriyle yaptıkları bir proje olduğundan bahsettiler.

Öğleden sonra da Richard Stellman sahnedeydi. Ekipten bir arkadaşımızın dediğine göre adam benden önce folklor ekibi çıksın gibi bazı istekleri olmuş ve bu onları bayağı yormuş. Folklor ekibinden sonra sahneye çıktı ve gayet rahat bir şekilde ben özgürüm anlamında mı çözemedim ama ayakkabılarını çıkarttı. Konuşmasından sonra sorulara esprili, komik cevaplar da verdi ve birlikte free software şarkısını söyledik. Sonra da adaylık sunumları oldu. Hacettepe ve Ege üniversitesi adaydı. Ege'nin sunumunu pek beğenmedim, kendi üniversitelerini tanıtmak yerine İzmir'i tanıtan bi video hazırlamışlardı.
Richard StellmanFolklor ekibi

Akşam ise mühendislik fakültesi içinde parti vardı. Avrupa Yakasına geçmenin zorluğundan sonra okulda kalıp programa uymaya karar verdim. Yeditepe öğrencilerine bizim ekibin beni sattığını ve tek kaldığımı söyleyince sağolsunlar beni hiç yalnız bırakmadılar, gerçekten çok iyilerdi. :)

Pazar sabahı o kadar zorlukla kalktım ki gerçekten çok yorulmuştum ama saat 10.30 gibi seçimler vardı bir oy bir oydur dedim ve gittim. :) Seçimden önce adaylar son konuşmasını yaptılar Ege üniversitesi bir önceki günkü eksiklerini güzelce kapattı. Yeditepe üniversitesi öğrencilerinin yaptığı bir programla seçimler oldu(program bilmök'ün adresinde indirebilirsiniz). 26 oya 20 Ege üniversitesi aldı.

Seçimden sonra da sorunlar tekrar tartışıldı. Tüm bilgisayar mühendislerinin toplanacağı bir portal oluşturulabilir denildi. Sonra ise Pardus projesi öğrencilere ne verir? Renan Çakırerk sahnedeydi. Pardusda staj yapmak için not ortalamasına çok dikkat etmediklerine, proje geliştirmenin daha etkili olduğunu belirtti.

Öğleden sonra ise açıkçası o kadar yorgundum ki pek dinleyemedim. Ama sosyal medyanın gücünden biraz da gündemden bahsettiler diyebilirim. Sonrasında da yurttan eşyalarımı almaya gittiğimde oda arkadaşımla tanıştım. İlginç bi durumdur ki oda arkadaşımla 3. gün sonunda eşyalarımızı toplamaya geldiğimde tanıştım. Cuma akşamı ben yoktum kendisi odada kalmış cumartesi günü de ben odada kaldım kendisi arkadaşında kalmış tanışamamıştık. Aynı servisle hava alanına gittik ve Adana'ya döndük. Adana'mın bahar havasındaki kışını özlediğimi fark ettim. 3 gün boyunca hava soğuk ve kapalıydı.

Seçimler sırasında Adana ve çevresinde okuyan, ya da oralı olan insanlarla tanıştım:) Neden Çukurova üniversitesinin aday olmadıklarını falan sordular yaparsa geleceklerini belirttiler ben de en yakın zamanda dedim. Umarım mezun olmadan böyle bir şey ayarlayabiliriz. Yorucu olmasına rağmen bir o kadar da eğlenceli, güzel bir etkinlik :)

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme