Kitaplar

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört - George Orwell

EYLÜL 5, 2010

George Orwell'ın iki başyapıtından biri Hayvan Çiftliğidir. Bu kitabı açıkcası sevdim belki biraz fabl ve öyküleme tarzı anlatımından dolayı belki de siyasetlerle ilgilenmeyenler için de okunabilir bir roman olduğundan(Bu kitabı okuduğumda o zamanlara ait siyasetten pek bihaberdim hala da iddialı olduğumu düşünmüyorum).

Diğer başyapıtı olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört daha farklı gerçi devletin yapısı ve düzeni 2 defa anlatılmış ve okuyucunun kavramasını istenmiş olabilir ama ben şahsen ikinci defa yazdığı kısmı okurken sıkıldım. Bir sinir edici durum ise düzen yenilemez olduğu için sen de bir çözüm arayışı içerisine giriyorsun ve kafanı kurcalayan bir soru olarak kalıyor acaba sonunda başarabilcek mi diye soru işareti oluşuyor bunu kitabın sonunda öğreniyorsunuz(tabi ki de burda söylemicem:D)

Yazar romanı gelecekte tasarlamış. Dünyada 3 büyük gruplaşma olmuş ve bir grubu Parti yönetiyor. Parti düzeni korumak için konuşma dilini değiştiriyor ve özgürlük gibi bir takım kelimeleri sözlükten kaldırıyor, geçmişi kendi çıkarına göre değiştiriyor ve insanların buna inanmasını sağlıyor, eşitsizliği savunuyor. Bunu geçmişte toplumdaki sınıf ayrılıklarından bahsederek eşitsizliğin her zaman olacağını söylüyor. Aynı zamanda geçmişteki cezalandırma şekillerini de eleştiriyor. Teleekran denilen aletlerle insanlar sürekli izleniyor ve aktivitelere katılarak insanların sürekli bir uğraş içinde olması sağlanıyor, düşünmek için boş zaman bırakmıyorlar

Kitap kahramanımız ise düzendeki yanlışlığın farkında ve bunu durdurmak için çabalıyor.

İngiliz edebiyatının ilk ve en ünlü anti-ütopik edebi eseri olan bu kitap farklı ve okunabilir bir kitap.

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme