Etkinlikler

Etkinlik Haftası

MART 24, 2011

Geçtiğimiz hafta Yazılım kulübünün etkinlikleri oldu.

İlk etkinlik 16 Mart Çarşamba günü Yazılım Mühendisliğinin püf noktaları başlıklı bir konferanstı. İsmail Bahadır Aktan konferansı verdi ve açıkçası Elektrik-Elektronik mühendisliğinden mezun olan birinin bu konferansı vermesi bana biraz saçma geldi. Anlattıklarının bir çoğu deneyimleriydi. Genel olarak ne bahsetti dersek iş yaşamında bi projenin alınması ve projenin yapılma aşamalarından bahsetti. Projelerin hiç bir zaman tahmin edildiği sürede bitmediğinden bahsetti ve kendi yanında çalışan yeni, kendi deyimiyle "junior" mühendislerin yaptığı hataları söyledi ve bunları yapmamaya çalışın dedi.

best practices

17 Mart günü ise Oracle etkinliğimiz vardı. Konuşmacı olarak Okcan Yasin Saygılı gelmişti. Bu arkadaşın 3-4 tane blogu olduğunu keşfettim incelemek isterseniz:
www.okcanyasin.blogspot.com
www.plsqlexample.blogspot.com
www.okcanyasinsaygili.blogspot.com

Oracle-database express edition programını indirmemizi ve incelememizi söyledi. Terimler her ne kadar yabancı gelse de commit, transaction, rollback, savepoint, lock types gibi terimlerden bahsetti.

rollback

18 Mart ise EMO'nun düzenlediği Veri Tabanı ile ilgili bi konferans vardı. Bilmökte de konferans veren Birkan Sarıfakıoğlu vardı. Mezun olduktan sonra ne yapılabiliriz şeklinde bir giriş yaptı ve ardından iş zekası'ndan bahsetti. Veri tabanının ne kadar geniş olduğundan, telekomünikasyon şirketlerinde çalışmak istiyorsak veri tabanına yönelmemizi tavsiye etti.

Birkan Sarıfakıoğlu

9 Mart cuma günü ise Gençsen Geleceksin 4.0 vardı. Açıkcası Turkcell'in bu sunumunu beğenmedim. Daha önceki bir sunumunun benzeriydi. Buraya gelme nedenleri iş ortakları aradıklarını söylemek, yeni fikirleriniz varsa bunları bize iletin demek içinmiş. Örnek olarak tonla kazanı söyledi. Gezenzi'den bahsetti. Twitter için hesabı numarayla eşleştirme ve doğrudan twitter'a msj atmak için Turkcell'in birşeyler yapıp yapmadığını sordum. Gezenzi var zaten o yüzden birşey yapacaklarını sanmıyorum dedi. Gezenzi hesabınıza twitter'ı bağlayabilirsiniz böylelikle gezenzi'ye attığınız her msj twitter hesabınızda da görüntülenir ama yazılarınızın önünde attığınız yerin adresi ve sonunda da gezenzi'nin linki olması çok da hoş durmuyor bence.

umut çetin Daha sonra microsoft tanıtımı için Umut Çetin bir sunum yaptı. ie9'un yeniliklerinden bahsetti. Live esseintal araçlarından ve yeni özelliklerinden bahsetti.
Yasin Saygili 29.3.2011
Merhaba İlknur
Gayet güzel bir blog olmuş
oracle mechanism hakkında daha fazla bilgiyi altaki adreslerden de ulaşıalbilir
teşşekür ederim katılımın için
http://www.oracle-dba-online.com/sql/commit_rollback_savepoint.htm
http://psoug.org/reference/transaction.html

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme