Yazılım

Facebook ile login olma, izinler

OCAK 31, 2013

Burada anlatacaklarım bu linkteki makaleyi yorumlamak ve çevirmek.

Sitenizde facebook hesabıyla üyelik yapmak istiyorsanız farklı bir yöntemi var tabi ki. Eğer amacınız sadece kullanıcının mail adresini, doğum tarihini, cinsiyetini gibi bilgilerini almaksa size önerim Emre’nin yazdığı Facebook Api makalesini okumanız. Eğer amacınız kullanıcıdan Facebook bilgileriyle ilgili izin almak ise (kullanıcının fotoğrafları, checkinleri, arkadaş listesi gibi) şimdi anlatacağım şeyleri uygulayın.

1. Adım: Facebook uygulaması oluşturma
Öncelikle Facebookta bir uygulama oluşturmamız gerekiyor. Onu da https://developers.facebook.com/apps bu linkten oluşturabilirsiniz. “Yeni uygulama oluştur” butonuna bastıktan sonra Uygulama adınızı girin. Ben adına denemeuygulama verdim.
Uygulamaya isim verdikten sonra aşağıdaki görüntü gibi bir ekran karşınıza çıkacak ve bu ekranda uygulamanızı nasıl kullanmak istiyorsanız önce ona tick atacaksınız. Facebook hesabıyla giriş yapmasını istediğim için uygulamanın buna tick atıyorum ve daha sonra URL’si yazan kısma uygulamayı kullanacağım site ismini yazıyorum. Önce localhostta çalışcağım için şimdilik localhost adresimi port numarasıyla birlikte yazıyorum.

2.Adım: Nuget ile Facebook sdk’sını ekleme
Nuget nedir derseniz.. Visual Studio’muzu üzelleştirmeye, bizi biraz daha tembelleştiren bir araç. Facebook c# sdk’sını yüklemek için bir araç. bu siteden aracımızı indirelim ve kuralım.

3. Adım: Proje oluşturma
Boş bir Asp.Net projesi oluşturduktan sonra Referances’a sağ “tıklayıp Manage NuGet Packages..” seçeneğine tıklayalım. Aşağıdaki görüntüde olduğu gibi search kısmına Facebook yazın ve çıkan ilk sdk’ya install deyin. Yüklendikten sonra install butonun yerine yeşil bir tick ikonu görebilirsiniz. Close deyip kapatın.

>nuget facebook sdk

4. Adım: İlk İstek
Şimdi projemize bir web sayfası oluşturalım ve bir tane label yerleştirelim. Ve .cs kısmına da şu kodları yazalım:

var client = new FacebookClient();
dynamic me = client.Get("totten");
Label1.Text = "Hello" + me.first_name;

Burada Nathan Totten kişinin ilk adını getirmiş olduk.
bu şekilde me.id; derseniz kişinin id’sini me.gender derseniz kişinin cinsiyetini alabilirsiniz.
<

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme