Kitaplar

İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit

AĞUSTOS 24, 2010

Yahya Kemal'in "Sana dün tepeden baktım aziz İstanbul..." sözleriyle başlıyor yazar ve ardından İstanbulu İstanbul yapan 7 öyküyü serüvenine yerleştirirek anlatıyor. Şehirde birbiriyle bağlantılı 7 kişinin ölümü üzerine cinayetleri araştıran komiser Necdet katili ararken okuyucular bir yandan da istanbul tarihi öğreniyor.

İstanbulun ilk adı Byzantion'dan Mimar Sinan hakkındaki söylentilere kadar bir çok şeyden bahsediyor yazar İstanbul sevdalıları için okuyabilecekleri çok güzel bir kitap ayrıca İstanbul'un tarihini merak edenler için de=)

Romanın içerisinde güzel bir İstanbul betimlemesini kitabın arka kısmına yazılmış benim de çok hoşuma gitti ve bunu yazmak istedim.

Şehre bakıyorduk denizden. Sisler içindeydi İstanbul... Sisler içinde deniz... Sisler içinde teknemiz. Sultanahmet'in minareleriydi görülen, Ayasofya'nın kubbesi, Topkapı Sarayı'nın kuleleri. Hiç yağmalanmamış, yıkılmamış, kirletilmemiş şehir. Bembeyaz bir sisle örtülmüştü doğa, ne varsa görüntüyü çirkinleştiren. Güneş doğmadan bir anlığına beliren bir hayal gibi... Büyülü bir bulut gibi... Bir masal imgesi gibi... Yeni kurulmuş bir kent gibi... Taze bir başlangıç gibi... Genç, umutlu, güzel...

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme