Etkinlikler

Rock’n Dark’la Mor ve Ötesi

ARALIK 17, 2011


Yoğun tempom nedeniyle okulda olan aktivitelerden bihaberim aslında. Geçen şans eseri Son Durakta gördüm afişi. Mor ve ötesi, tanışmak için seni bekliyor şeklindeydi. Hatta görünce heyecanla yerimde zıpladım etrafımdakiler bana garip garip baktılar :)

Sohbet 14.30taydı ve benim 13.45te quizim vardı. Quiz çıkışı yetişemicem, beni almayacaklar diye panik yapmıştım ki bir de baktım kapı açık. Hemen güzel bir yer bulup oturdum. Harun geldiğinde defalarca gözümü kırpıştırdım ama ordaydı işte (: Neyse efendim biraz sohbette neler konuşuldu onlardan bahsedeyim.


Sohbette Rock fm programcısı Metehan Mert Çakır, Rock’n Dark organizasyonunda sorumlu olan Necdet Dikici, Mor ve ötesinin menajeri olan Can Sertoğlu vardı. Grup üyelerinden Harun Tekin ve Burak Güven vardı.

Önce Rock’n Dark müzik yarışmasından kısaca bahsedildi.Yarışmanın bir ayağı Adana’da olacakmış ve bölge finalinde Mor ve Ötesi sahnede olacakmış. Tam net bir tarih vermemekle konserin Mart ayında olacağını söylediler. Daha sonra Harun, Koray Candemir’den haber getirdiğini onun Adanalı olduğunu ve ondan selam getirdiğini söyledi. Yakında Koray Candemir’in bir solo albüm çıkartacağını söyledi. Bu arada Mor ve ötesi de Türkçe albüm çalışmasına başladığını söyledi.

Adanayı önemli bulduklarını Adana’dan çok sanatçıların çıktığını ve bu geleneğin devam etmesini söylediler. Harun’da Cambazı Adana dönüşünde yazdığını söyledi. Adananın öyle özel bir yanı var dedi.


Rock'n Dark müzik yarışmasının detayları sitede yer alacağını söylediler. Grupların yarışmaya 3 parçayla katılmaları gerekiyormuş. Kendi bestelerinin de olması gerekiyormuş ama Harun'un önerisi bir tane cover parça seslendirmelilermiş. Jüri üyeleri de biraz grupların özgün olmasını istediklerinden bahsettiler. Bir çok grubun Duman, Athena, Şebnem Ferah gibi sanatçılara/gruplara özendiklerini ve bu grupları direk elediklerini, farklı bir çalışma beklediklerini söylediler. Bu hem müziği daha ileriye taşıyabilmek adına hem de farklı sesler çıksın istediklerindenmiş. Bestelerde de yarışmacıların doğal olmalarını istediklerini, aşklı meşkli şarkılar tutulur diye bunun üzerine yazalım değil de gerçekten içlerinden ne geliyorsa onu yazmalarını istediklerini belirttiler.

Grupta iki söz yazarının da Galatasaraylı olmasına rağmen neden Galatasaraya bir söz yazmadıklarını sordular. Harun’da Türkiyedeki futboldan ötürü olduğunu söylediler.

Ben de bir soru sordum tabi :) aslında bu sorum genel tüm sanatçılarda merak ettiğim bir konudur. Önce şarkının müziğini mi yaparlar yoksa bestesini mi? Müziği yaparlarken baterist arkada ritim tutarken işte biri ayrı şekilde soloya mı başlar? Doğaçlama mı olur? Harun bu soruma net bir cevap veremedi. Çünkü hani o belli olmuyor bazen bir aradayken çıkıyor bazen stüdyoda bazen evde çıkıyor birşeyler ya da biz çalışıyoruz falan dedi.

Sohbetin bitiş saatlerine doğru acaba fotoğraf çekilebilir miyim düşüncesi kapladı içimi. Son 3 soru dediklerinde ben direk kapıya çıktım. Sonra arkadaşım Edaya verdim makinayı hazır bulun diye de tembihledim. Harun kapıdan çıktı ve dedim ki "Bir fotoğraf çekilebilir miyiz." Baktım arkadakileri gösteriyor "Çekilmek isterdim ama kalabalık..." derken cümlesini tamamlaya fırsat vermeden Eda çek çek diye bağırdım, kafamı da hafif eğdim Harun'a doğru ve çekti :D Harun da "Çekilebilir miyiz dedin ama çekildin yalnız çok iyiydi tebrik ederim seni" dedi. Elimi tuttu beni tebrik etti ben böyle elimi de tutunca bir heyecanla şebek gibi gülümsedim cevap bile veremedim. Keşke işte o nokta da turuncu balığın hikayesini ona sorsaydım. Neyse belki başka bir sohbetinde artık ama Marttaki konserlerini sabırsızlıkla bekliyorum ;) yazımı sonlandırırken o zaman Mor ve ötesinden dahaa mutlu olamaammm gelsin (:
tsvitanka 17.12.2011
röportaj için teşekkür ederim!
ama
Koray Candemir’in bir solo albüm çıkartacak mi? ya Maskott ?
O_o
ilknur 17.12.2011
Harun Tekin, Koray Candemir’in yakın zamanda bir tane solo albüm çıkartacağını söyledi. Gruptan bahsetmedi.
tsvitanka 17.12.2011
teşekkürler :)
ilknur 17.12.2011
Önemli değil (:

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme