Yazılım

Strawberry Perl

NİSAN 23, 2011

Strawberry Perl'ü kurmak için öncelikle bu adrese tıklıyoruz.

Burada karşımıza .msi uzantılı dosya ilk olarak çıkıyor, altında ise zip uzantılı ve -64 bit versiyonları için seçenekler var. Şimdi iki şekilde anlatcam size kurulumu .msi indirerek ve zip'li halini indirerek hangisini tercih ederseniz.

1. .msi uzantılı dosyayı indiriyoruz. Çalıştırdığımızda:
Strawberry Perl C:strawberry uzantısında kurulacaktır. (wiki'nin yalancısıyım ben bu şekilde yapmadım.)

Daha sonra bilgisayarım'a sağ tıklayıp özelliklere tıklayıp gelişmiş sistem ayarlarına tıkladığınızda gelen pencereden ortam değişkenlerine tıklıyoruz. Sistem değişkenlerine path isimli değişkeni bulup düzenle diyoruz ve diğer uzantıları silmeden sonuna bir ; koyarak şunları ekliyoruz:
C:strawberrycbin;C:strawberryperlbin

2. seçenek olarak zip'lı dosyayı indirin ve c'ye çıkartıp sonra da relocation.pl.bat dosyasını ve update_env.pl.bat dosyasını çalıştırın. 1. yöntemdeki gibi sistem değişkenlerini açın ve path adresini kontrol edin. Otomatik eklenmişti ben de eğer eklenmemişse üstteki konuma gidip uzantıyı ekleyin.

Kurulduğunu kontrol etmek için cmd.exe'yi çalıştırın. Ve konsola şunu yazın:
perl -v

Eğer kurulum başarılıysa aşağıdaki çıktı gibi bir yazı gelmeli.


ilk program: Merhaba dunya :)

Herhangi bir metin dosyasını açıyoruz. Araştırmalarıma göre Linux ortamında yazıyor olsaydık #!/usr/bin/perl şeklinde başlamalıymışız kodlara ama windows ortamında çalıştığımız için ve path'i eklediğimiz için buna gerek kalmıyor. Bu yüzden kodlara direk başlıyoruz ve ekrana merhaba dünya yazdırcak kodları ekliyoruz:
print "Merhaba Dunya :)n" ;
Yazdıktan sonra kaydediyoruz. Kaydederken uzantısını .pl yapmamız gerekiyor. Örneğimizin adı ilk olsun.
Şimdi tekrar cmd.exe'yi çalıştırdığımızda öncelikle kaydettiğimiz dizine gidiyoruz. (küçük bi hatırlatma cd yazıp sonra da dizin adresini yazın.)
ve perl ilk.pl yazıyoruz. (örnek olarak ilk dediğim için bu şekilde derledim. )
ilknur 11.6.2011
umarım faydalı olur :)

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme