Yazılım

Visual Studio 2010'a Grafik Kütüphanesi Nasıl Eklenir?

MART 6, 2014

Daha önce yazmış olduğum makalelerden birinde Visual Studio 2010’a grafics.h eklenmediğini söylemiştim fakat yapılan güncellemelerle birlikte artık eklemek mümkün. Bu makalede nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağım. Öncelikle 2010 için gerekli dosyayı indirmeniz gerekli. BGI2010 dosyasını buradan indirebilirsiniz

İndirdiğiniz .rar uzantılı dosyayı önce çıkartın. Çıkarttığınız dosyanın ismi küçük harflerle bgi olacaktır. Bu küçük harfli bgi ismini değiştirip farklı bir isim verin. (Örneğin Ilk_deneme. Solutionının adını değiştirmeye gerek yok. Yani .sln uzantılı dosyanın ismi aynı şekilde kalsın. Uzantısı .sln olan dosyayı açın.) Projenin .sln dosyasını Visual Studio 2010 ile açtıktan sonra Source Files’ına herhangi bir isimde cpp dosyası ekleyin. (Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.). İçerisine de örnek olarak şu kodları ekleyin:


 #include "graphics.h"
int main( )
{
initwindow(400, 300, "First Sample");
circle(100, 50, 40);
while (!kbhit())
{
delay(200);
}
return 0;
}

NOT: visual studio’nun express versiyonunu kullanıyorsanız. Projeyi çalıştırmadan önce htpp://msdn.microsoft.com/vstudio/express/visualc/usingpsdk/ adresine gidin ve buradan Platform SDK’yı yükleyin. (Software Development Kit). Bu sdk otomatik olarak gelmeyen C++ kütüphanelerini içerir. Bu SDK’yı bir defa kurmanız yeterli olacaktır.

Dikkat ederseniz graphics.h < > etiketleri arasına değil de ” ” alınmış.
Kaynak Site :Using the WinBGIm Graphics Library with Visual Studio 2005/2008Ayrıca şunlara da bakabilirsiniz:

Oyun Programlamaya Başlarken

Dev c++’da şekilleri hareket ettirme

Dev C++’da resim ekleme

Dev C++’da mouse hareketleri

Kolay Gelsin


POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme