Yazılım

windowsda gcc kullanımı

EKİM 20, 2010

Öncelikle gcc derleyicisinin windows sürümünü indirin ve kurun.
Sonra buradan minGW programını indirin bu program komut dosyasından derleyicilere ulaşmanıza yardım olcaktır.
Kurduktan sonra bilgisayrıma sağ tıklayıp özelliklere tıklayın açılan pencerede gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın ve ordan da ortam değişkenlerine tıklayın.
üst tarafta kullanıcı değişkenleri yazan kısmın altındaki yeniye tıklayın ve değişken adı olarak PATH değişken değeri olarak da C:MinGWbin yazın daha sonra tamam deyin.
şimdi örnek bir program yazıp deniyelim
çağırması kolay olması için C diskini açın ve içerisine projeler diye bir klasör oluşturun. içerisine bir metin dosyası açıp ismini " yeni" olarak girin aşağıdaki örneği yazın ve metin dosyasının uzantısını .c olarak değiştirin.


şimdi başlat'ın arama bölümüne cmd yazarak komut sayfasını açın ve kodumuzu yazdığımız dosya yolu olan " cd C:projeler" yazın sonra da " gcc yeni.c" yazın.
Kodun bulunduğu klasörü açtığımızda a.exe dosyası çıktığını göreceksiniz.
NOT:Eğer exe dosyası açıldığı gibi kapanıyorsa ki kodları değiştirmediyseniz öle olcaktır conio.h kütüphanesini ekleyip return 0; komutundan önce de getch(); komutunu ilave edin klavyenizden bi girdi almadıkça ekranda duracaktır program.

NOT2: Dev C++ bunları yükleyince 3 tane hata veriyor siz tekrar dev c ile yazmak isterseniz yerel disk c'de oluşan MinGW klasörünü silin ya da başka bi yere taşıyın sonra tekrar gcc'ye döncekseniz eğer.
Sümeyye 20.10.2010
teşekkürler ya valla aydınlık bir geleceğe doğru güzel bir adım olmş:)çok işime yaradı saolasın:))
ilknur 20.10.2010
ne demek ben sadece netteki dağınık olan bilgileri bir araya getirip öyle yayınladım =)
Safa 21.10.2010
arkadaş henüz kurmadım kurmayıda şahsen düşünmüyorum ama makaleye bakıyorum emek fışkırıyor (: begendiğimi iletmeden geçmek istemedim ve de son söz; bu tür yazıların devamını ailecek bekliyoruz )
ilknur 21.10.2010
Teşekkür ederim beğenmene sevindim:) inş gelir tabi hocalarımız ödev verdikçe :D
abdullah önel 19.2.2011
daha önceden mingw kurdugm için dev c++ çalışmıyordu bu nedeni anlamış oldum teşekkürler

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme