Etkinlikler

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

EKİM 9, 2010


Aziz Nesin'in bu eserini ortaokul zamanında okumuştum. Oynundan da haberdar olunca gitmeye karar verdim. Orta sıralarda güzel bir yerde seyrettim. Başarılı olmuştu bence. Oynun yönetmen koltuğunda Ali Düşenkalkar vardı. Oyun ekibi kalabalıktı ve buna rağmen müzikli olan bölümlerde bir aksama ya da oyuncuların hareketlerinde farklılık falan olmadı. Oyuncular seslerini de iyi kullandılar şarkı söylemeleri gereken yerlerde de seyirciyi rahatsız eden bir ses çıkmadı hiçbirinden belki de salonun akustiğindendir. :) Bunları yazarken bu arada ya zaten öyle olmalı adamlar profesyonel oyuncular bırak da olsun diyeceğinizden korkuyorum ama cidden hakkını vermişlerdi oynun.
Sizde gitmek isterseniz buradan Adana Devlet Tiyatrosunun aylık programına ulaşabilirsiniz.
Eserin içeriğinden bahsedeyim birazda Reşit diye bir baba Yaşardan önceki çocukları öldüğü için Allah ömür versin yaşasın diye adını Yaşar koyar. Yaşar nüfus kağıdını kaybeder ve okula yazılmak için gittiğinde nüfus kağıdını sorarlar bunun üzerine tekrar çıkarmak için nüfus müdürlüğüne gider babasıyla ve orada öğrenirler ki yaşar aslında yaşamamaktadır. Yaşara nüfus kağıdı vermezler ve yaşar okula gidemez. Yaşar askerlik çağına geldiğinde komutan Yaşarın yaşadığını karşısında durduğunu söyler ve askere alır ama nüfus kağıdı olmadığı için teskere de gelmez Yaşara daha önce Çanakkale savaşında şehit olduğu için daha önce askerliğini yapmıştır diye bir kağıt vererek çıkartırlar. Yaşar eve geldiğinde babasının ölüm haberini alır ve babasının mirasını almak için babasından kalma vergilerini ödemek zorundadır. Yaşar yaşadığını kanıtlamak için vergileri öder fakat mirasını alamaz yaşadığını kanıtlayamaz yine. Kısaca eserde Yaşar devletin işine geldiğinde yaşar işine gelmediğinde yaşamaz. Bunu anlatırken devlet memurlarını, işlerin işleyişini de eleştirir.

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme